Koszty cyberataków

Całkowite koszty ataku DDoS są trudne do oszacowania, na poniższej infografice wyszczególniliśmy najistotniejsze elementy składowe.
Według statystyk 61% ofiar utraciło dostęp do krytycznych informacji biznesowych, 38% firm było całkowicie niezdolnych do prowadzenia swojej podstawowej działalności, 33% wykazało zagrożenie utraty możliwości biznesowych i kontraktów. Udany atak w 29% miał również bezpośredni wpływ na możliwość uzyskania kredytu, podczas gdy w 26% przypadków spowodował wzrost składek ubezpieczeniowych.

Przy obliczaniu średniej sumy uwzględniono koszty usuwania skutków incydentu. Na przykład 65% firm konsultowało się z ekspertami ds. bezpieczeństwa IT, 49% zapłaciło za zmodyfikowanie swojej infrastruktury IT, 46% ofiar musiało zwrócić się o pomoc prawną, podczas gdy 41% sięgnęło po pomoc menedżerów ds. zarządzania ryzykiem.

Równie ważnym aspektem jest wizerunek firmy. W przypadku 38% firm na skutek ataku DDoS ucierpiała ich reputacja, a 28% organizacji dotknięta tego rodzaju atakiem musiała zwrócić się o pomoc do konsultantów odpowiadających za wizerunek firmy.

Według ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa najprostszą i najskuteczniejszą formą ochrony przed cyberwandalami jest skorzystanie z usług zewnętrznych i wyspecjalizowanych podmiotów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz