Co to jest Bitcoin? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o najpopularniejszej kryptowalucie

Fenomen kryptowalut trwa nieprzerwanie już od kilku lat. Możemy go określić jako gorączkę złota XXI wieku. Jeszcze do niedawna niewielu słyszało o kryptowalutach, które dzisiaj stają się coraz bardziej popularne.

Wirtualne waluty wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko wśród pasjonatów technologii, ale także wśród ekonomistów i właścicieli firm. Czym jest Bitcoin? Dlaczego kryptowaluty poruszają wyobraźni milionów ludzi? Jakie są zalety, a jakie wady kryptowalut? 

Źródło: https://pixabay.com/

Co to jest Bitcoin? 

Bitcoin (BTC) to nic innego jak elektroniczna kryptowaluta stworzona w 2009 roku przez nieznaną osobę lub grupę osób zwanych Satoshi Nakamoto. Jest obecnie najpopularniejszą z istniejących kryptowalut. Opiera się na kryptografii i zaawansowanym algorytmie matematycznym istniejącym w wirtualnym świecie. To waluta zdecentralizowana, która nie posiada żadnej nadrzędnej instytucji sprawującej nad nim kontrolę. Aby mieć do niej dostęp, wystarczy być podłączonym do sieci. Używając Bitcoina omijasz wszystkich pośredników finansowych.

Każdy z nas posiada internetowe konto bankowe, na którym wykonuje różne operacje bezgotówkowe (m.in. przelewy, zakupy, wymiana walut). Podobnie działa Bitcoin. Każda transakcja wykonana w Bitcoinach jest jawna, zaszyfrowana i odbywa się online, a osoba dokonująca transakcji zachowuje swoją anonimowość.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoiny są wydobywane za pomocą zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych zwanej blockchain, czyli łańcuch bloków. Blockchain jest otwartą siecią działającą w sieci peer-to-peer (P2P), która zapewnia wszystkim hostom te same uprawnienia. Blockchain sprawia, że żaden Bitcoin nie zostanie podwójnie wydany, ukradziony lub zmieniony.   

Sam Bitcoin posiada otwarty kod źródłowy, do którego dostęp ma każdy z nas.  
Rozproszona infrastruktura sieciowa sprawia, że nikt jej nie kontroluje, nie zarządza nią i nie czerpie z niej zysków. To ludzie dla ludzi stworzyli kryptowalutę, zapewniającą całkowite bezpieczeństwo transakcji.  

Ponieważ kryptowaluta Bitcoin nie jest zależna od żadnej instytucji, nie może zostać skonfiskowana przez bank, komornika lub inny organ. Użyć pieniędzy może tylko osoba znająca hasło do wirtualnego portfela. Bitcoin jest walutą posiadająca ograniczenia co do ilości. Może powstać jedynie 21 milionów Bitcoinów.    

Wykopywanie Bitcoinów

Każdy, kto ma komputer i jest podłączony do Internetu jest w stanie wydobywać Bitcoiny. Można go zdobyć przez całodobowe udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera. Jednak dla przeciętnego człowieka, samodzielne wydobycie Bitcoinów jest niemożliwe, ponieważ potrzebne jest do tego potężne zaplecze serwerowe. Jego twórcy zadbali również o to, by zdobycie bitcoina nie było zbyt łatwe. Mechanizm regulujący analizuje ilość osób chcących w danym momencie wykopać monety i samodzielnie reguluje stopień trudności związany z ich wydobyciem. 

Wartość Bitcoina 

Bitcoin opiera się na algorytmach. W związku z tym nie ma możliwości, by została wyprodukowana większa ilość niż zostało to zaplanowane. Takie działanie sprawia, że nie jesteśmy narażeni na inflację. Wręcz przeciwnie, ponieważ im więcej osób będzie używało Bitcoinów tym one będą zyskiwały na wartości. Z czasem, w przypadku kryptowalut spotkamy się ze zjawiskiem deflacji.

Wartość pieniędzy, którymi posługujemy się na co dzień jest regulowana przez banki i rządy. To one decydują o stopach procentowych, kursach walut czy o dodruku pieniędzy. Kryptowaluty rządzą się zupełnie innymi prawami. Przede wszystkim wartość Bitcoinów jest ustalana przez wolny rynek, czyli jest niezależny od rządów i banków. Nie można go również dodrukować.

Od czego więc zależy wartość Bitcoina? Na pewno od trudności jego wydobycia, popularności oraz użyteczności. Krótko mówiąc, im więcej ludzi korzysta z bitcoinów tym szybciej wzrasta jego wartość. Obecnie kilka milionów ludzi na całym świecie korzysta z bitcoinów, przez co ich wartości wzrasta.                   

W ostatnim czasie zanotowano gwałtowny wzrost Bitcoina. Na początku 2017 roku wynosił 5 047 zł, by w połowie roku osiągnąć wartość 9 800 PLN. 


Źródło: http://blog.kurencja.com/kurs-bitcoina-notowania-prognozy-ceny-btc/Źródło: http://bitcoin.pl/kurs  [aktualizacje: 25.07 i 27.07.2017]       Źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

Zalety Bitcoina

Największą zaletą Bitcoina jest wygoda użycia. Niezależność od banków i instytucji rządowych pozwala na ominięcie pośredników, a transakcje są realizowane od razu. Rozwiązuje problem przelewów krajowych i międzynarodowych. Z racji tego, że jest walutą cyfrową, bardzo dobrze sprawdza się przy transakcjach internetowych. Płatność na zagranicznych portalach jest o wiele łatwiejsza z użyciem Bitcoinów. Nie czekamy na przewalutowanie, nie ponosimy też opłaty za przelew zagraniczny. Cała ta procedura zostaje odsunięta. 

Operowanie kryptowalutą zapewnia anonimowość. Transakcja jest widoczna dla innych osób, jednak tożsamość jest trudna do odkrycia. Nasz portfel jest szyfrowany, a ryzyko utraty wirtualnej waluty jest niewielkie. Transakcje są nieodwracalne.   
Ograniczona ilość Bitcoinów (21 milionów) i brak możliwości ich dodrukowania sprawia, że kryptowaluta jest odporniejsza na zjawisko inflacji.
  
Operowanie kryptowalutą jest całkowicie bezpieczne. Nie ma możliwości blokady konta, ponieważ system opiera się na rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Oznacza to, że nie ma właściciela ani nikogo, kto by nią zarządzał. 

Wady Bitcoina 

Nic nie jest doskonałe, nawet Bitcoin. To, co jest zaletą kryptowaluty jest również jego wadą. Mianowicie brak kontroli przez instytucje finansowe i rządowe sprawia, że nie mamy gwarancji jego stabilności. Brak kontroli może prowadzić do spekulacji walutą

Ataki hakerskie
Wadą Bitcoina jest jego atrakcyjność dla przestępców i hakerów. Anonimowość, brak kontroli i szybkość transakcji sprawiają, że są idealną metodą płatności w nielegalnych biznesach oraz podczas żądania okupu w czasie ataków hakerskich. Jak wszystkie dane, pieniądze czy informacje również rynek kryptowalut jest zagrożony atakami hakerskimi. Transakcje z użyciem Bitcoinów, z racji na anonimowość, są wykorzystywane przez hakerów. 
W przypadku ataku hakerzy żądają okupu właśnie w postaci Bitcoinów. Było tak w przypadku chociażby ostatnich ataków WannaCry czy Petya, gdzie hakerzy domagali się płatności 300 dolarów w formie kryptowaluty. 

Mtgox 
Włamania na giełdy kryptowalut są częstym zjawiskiem. W ciągu ostatnich kilku lat wiele słyszymy o tym, że z giełd kryptowalut “zniknęły” Bitcoiny. W 2014 roku z największej giełdy kryptowalut Mtgox skradziono aż 774 408 BTC. Ta ilość stanowiła aż 6% wszystkich Bitcoinów, czyli ponad 430 milionów dolarów. Proces znikania Bitcoinów z Mtgox trwał od 2011 roku aż do 2014. 

Bitfinex
Kolejna głośna kradzież miała miejsce na giełdzie Bitfinex w 2016 roku. W wyniku włamania skradziono aż 119 756 BTC. Kradzież doprowadziła do gwałtownego spadku kursu BTC aż o 20%. Do ataku doszło w momencie rezygnacji przez firmę z offlinowego zabezpieczenia portfela i przechowywania wszystkich dostępów w sieci.

Bitcurex
Bitcurex to polska giełda kryptowalut, na której w 2016 roku miała miejsce kradzież około 2300 BTC Bitcoinów. Wtedy była to równowartość 5,7 miliona złotych. Giełda padła ofiara ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy wyciągnęli pieniądze należące do użytkowników, którzy mieli jedynie 5% szans na odzyskanie pieniędzy.       

Rynek kryptowalut jest nowatorski i prosty. Możliwości Bitcoinów są nieograniczone. Dzięki nim możemy w wygodny sposób dokonywać transakcji i mieć pewność, że pieniądze trafią dokładnie do osoby, która ma je otrzymać, a nie na konto cyberprzestępców. Rynek kryptowalut cały czas się rozwija. A Bitcoin ma szansę stać się pieniądzem idealnym.

Warto zadbać o bezpieczeństwo giełd kryptowalut oraz ich użytkowników. W Grey Wizard stworzyliśmy dedykowany produkt, który zapewnia ochronę i gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Właściciele giełd oraz ich klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ ich pieniądze posiadają dodatkową ochronę na najwyższym poziomie. W Grey Wizard zostały wykorzystane mechanizmy uczenia maszynowego. Wspierają one naszą tarczę i pozwalają na szybsze wykrywanie cyberzagrożeń.       Źródła:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz