Filmy o cyber-świecie i hakerach, które musisz zobaczyć

Połowa wakacji za nami. Już niedługo trzeba będzie zapomnieć o letniej beztrosce i wrócić do pracy. Jednak póki trwa wakacyjny luz, dni są długie i gorące, zrelaksuj się przy ciekawym filmie. Dla wszystkich zainteresowanych branżą cyberbezpieczeństwa, cyberatakami i hakerstwem przygotowaliśmy propozycje w sam raz na wakacje.  


Oto 8 filmów o wirtualnej rzeczywistości, hakerach i cyberprzestępczości, które trzeba koniecznie zobaczyć.  #1 WarGames (Gry wojenne, 1983)
Thriller fantastycznonaukowy z 1983 roku. Przedstawia historię nastoletniego Davida Lightmana (Matthew Broderick) uzależnionego od gier komputerowych. Młody cracker, poszukując nowych gier nieumyślnie włamuje się do komputera, który ma pełną kontrolę nad arsenałem nuklearnym Stanów Zjednoczonych. Czy będzie w stanie przekonać komputer, że chciał jedynie zagrać w grę, a nie rozpętać prawdziwą wojnę?           

#2 Hackers (1995)
Historia o grupie geeków komputerowych zajmujących się włamaniami do systemów komputerowych. Dade Murphy (Jonny Lee Miller) w wieku 11 lat został zatrzymany za włamanie się do 1507 systemów komputerowych. Po 7 latach rozstania z komputerem i przeprowadzce do Nowego Jorku, wraca do “zawodu” hakera. Poznaje hakerkę Kate (Angelina Jolie) i jej przyjaciół. Niestety Joey (Jesse Bradford), chcąc wkupić się w łaski grupy, nieświadomie kopiuje dane jednej z największych korporacji. Wygraną w walce będzie coś więcej niż oczyszczenie z zarzutów…       

#3 Matrix (1999)
Thomas Anderson (Keanu Reeves) wiedzie podwójne życie. Zawodowo jest programistą w korporacji. Po pracy staje się genialnym hakerem o kryptonimie Neo. Seria zaskakujących zdarzeń prowadzi do spotkania Neo z Morfeuszem (Leurence Fishburne), który wyjaśnia czym jest Matrix. Rzeczywistość, w której do tej pory żył Neo została wygenerowana przez maszyny… Czym jest i komu służy Matrix? Jaką rolę, w świecie zdominowanym przez maszyny ma do wypełnienia Neo?   

#4 Takedowm (2000)
Oparty na faktach film o Kevinie Mitnicku - jednym z najbardziej znanych i najzdolniejszych hakerów na świecie. We włamywaniu do komputerów i baz danych nie ma sobie równych. Wychodzi też z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Złamanie nawet najlepszych zabezpieczeń czy uzyskanie informacji niejawnych nie stanowi dla niego żadnego problemu. Manipulacja, chęć zdobycia wiedzy i systemów komputerowych sprawia, że pewnego dnia Mitnick (Skeet Ulrich) włamuje się do komputera szefa ochrony danych dużej korporacji. Haker wchodzi w posiadanie wiedzy mogącej zagrozić światu…     

#5 Freedom Downtime (2001)
Ciekawy film, który powstał niejako w odpowiedzi na nieścisłości produkcji “Takedown”. Dokumentuje nie tylko działalność Mitnicka, ale również społeczność hakerską USA i ruch "Free Kevin". Pojawiają się tutaj postaci m.in. Phibera Optika (Mark Abene) czy Bernie S (Edward Cummings). Pozycja obowiązkowa, dla każdego kto chce poznać środowisko hakerskie z czasów Mitnicka. 

#6 Code 2600 (2011)
Internet i portale społecznościowe odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Film dokumentuje wydarzenia i osoby, które brały udział we współtworzeniu ery technologicznej. Pokazuje proces tworzenia i kształtowania świata cybernetycznego oraz ujawnia sposoby manipulacji technologią. “Code 2600” pokazuje ludzką naturę w kontakcie z cybernetycznym światem. Film prowokuje i rzuca światło na społeczno-techniczne uwarunkowania społeczne. 

#7 Citizenfour (2014)
Nie jest to film o cyber-włamaniach czy społeczności hakerskiej, ale o Edwardzie Snowdenie, byłym pracowniku CIA. Snowden w 2013 roku ujawnił poufne i ściśle tajne dane zbierane przez NSA. W filmie, Laura Poitras dokumentuje rozmowy Snowdena z Gleenem Greenwaldem. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany bezpieczeństwem danych w sieci. 

#8 Zero Days (2016)
W codziennym biegu nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa technologia. Nie myślimy o tym, jak bardzo świat fizyczny jest nieodporny na cybernetyczny atak. Film uświadamia jak wielką siłę, z której często nie zdajemy sobie sprawy, posiada wirtualny świat. Złośliwe oprogramowania, które wymykają się spod kontroli swoich twórców, mogą sparaliżować nawet cały kraj w ułamku sekundy.  Brak komentarzy :

Prześlij komentarz