Kryptowaluta Ethereum narażona na cyberataki

Rynek kryptowalut jest bardzo atrakcyjnym kąskiem nie tylko dla inwestorów i osób prywatnych, ale także dla cyberprzestępców. Wirtualne waluty pozwalają w dość szybki sposób sporo zarobić.

W lipcu świat obiegła informacja o kradzieży wirtualnej waluty Ethereum o wartości 34 milionów dolarów. 

Ethereum - alternatywa dla Bitcoina? 
Kryptowaluta Etherum (ETH) jest swoistą alternatywą dla Bitcoina. Ethereum jest językiem programowania open-source, który podobnie jak Bitcoin, wykorzystuje zdecentralizowaną i rozproszoną bazę danych blockchain.   

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Etherum odnotował wzrost kursu. Uczyniło to z tej waluty opłacalną inwestycję. Od 2016 roku cena Ethereum stabilnie rosła, by w marcu osiągnąć poziom 50 dolarów. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy wartość Etherum wzrosła o 273,7 proc., a w ciągu dwóch miesięcy aż o 350 proc..     


Kurs kryptowaluty Ethereum

Ograniczenia Ethereum
Kryptowaluty drożeją w zatrważającym tempie przede wszystkim dlatego, że są odporne na inflację. Nie są też regulowane przez żadną instytucję, która manipulowała by ich kursem. Ethereum, podobnie jak Bitcoin, ma ograniczoną wielkość emisji nowych jednostek. W przypadku Bitcoina nie może być ich więcej niż 21 milionów, natomiast Ethereum ma ograniczenie do 18 milionów jednostek rocznie. Łatwy sposób wykonywania przelewów i dokonywania transakcji sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Z każdym rokiem wzrasta zaufanie do nich, jednocześnie są idealnym łupem dla cyberprzestępców.   

Zainteresowanie cyberprzestępców 
Atrakcyjność, anonimowość i skala korzystania z kryptowalut sprawiły, że cieszą się one ogromną “popularnością” w świecie hakerów. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami ataków hakerskich na giełdy kryptowalut i kradzieże Bitcoinów. Niedawno rynek kryptowalut dostał kolejny cios. 

W ciągu ostatnich tygodni hakerom udało się wykraść kryptowalutę Ethereum aż dwukrotnie. Podczas pierwszego ataku skradziono Ethereum o wartości 10,3 milionów dolarów z CoinDash. W czasie drugiego ataku hakerzy ukradli 153 000 jednostek ETH o łącznej wartości 34 milionów dolarów. Wykorzystano do tego ICO Veritaserum. ICO (Initial Coin Offerings) jest to metoda zbierania funduszy przez startupy w postaci żetonów zanim projekt zostanie ukończony. Następnie są one wymieniane na tokeny działające jak macierzysta waluta, w tym przypadku Ethereum. 

Jak się chronić?
Skradziona kwota mogła wynieść o wiele więcej. Jednak szybka reakcja hakerów z grupy “białych kapeluszy” (white hat hackers) pozwoliła na wydobycie i zabezpieczenie 377 tysięcy jednostek ETH o wartości 85 milionów dolarów. Zabezpieczone pieniądze czekają na powrót do właścicieli. 
Każdy atak hakerski na giełdy kryptowalut niesie ze sobą ogromne straty. Są nimi nie tylko ogromne straty finansowe, ale również gwałtowny spadek kursu waluty cyfrowej. Nie inaczej było w przypadku Ethereum, którego wartość zmalała z 400$ do 220$. 

Każdy cyberatak na giełdy kryptowalut pokazuje jak wielka odpowiedzialność ciąży nad ich właścicielami. Jeśli nie zadbają o odpowiednie bezpieczeństwo wirtualnych pieniędzy, stracą zaufanie swoich klientów, którzy przestaną korzystać z tego typu usług. Dlatego powstają dedykowane narzędzia zwiększające ochronę giełd kryptowalut. Z myślą o rynku kryptowalut w Grey Wizard stworzyliśmy dedykowany produkt Grey Wizard Shield gwarantujący bezpieczeństwo. Technologia oparta na uczeniu maszynowym zapewnia szybkie wykrycie ataku i natychmiastową reakcję.  


Źródła:
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz