Black Friday i Cyber Monday generują największe straty finansowe w e-commerce

Obecnie każdy może prowadzić biznes w sieci. Wystarczy odpowiednia platforma i dobry produkt. Raport „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-commerce Polska” zwraca uwagę na to, że zakupy w sieci robi już ponad 54% polskich internautów.
Zatem przed właścicielami sklepów internetowych stoi ogromne wyzwanie - zapewnienie bezpieczeństwa danych swoim klientom. Branża e-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi biznesu prowadzonego w sieci. Każdego roku, w wyniku ataku cybernetycznego, wiele firm ponosi ogromne straty finansowe i wizerunkowe. Nie każdej z nich udaje się przetrwać i ponownie odzyskać nadszarpnięte zaufanie wśród klientów.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, z pewnością masz świadomość tego, jak ważne informacje przechowujesz w swoim systemie. Dane osobowe, historia transakcji, dane kart kredytowych czy content Twojej strony są dochodowym biznesem i stanowią łakomy kąsek dla hakerów.

Jak chronić sklep internetowy przed cyberatakami? W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danym przechowywanym w serwisie? 


DDoS dosięga każdego e-commerce

2013 rok. Allegro, jeden z największych serwisów aukcyjnych w Polsce padł ofiarą ataku DDoS. Atak typu DDoS (Distributed Denial of Service) ma na celu zajęcie wszystkich wolnych zasobów sieci ofiary. By atak był skuteczny, atakujący musi posiadać zaplecze w postaci sporej sieci komputerowej. Właśnie dlatego, do przeprowadzenia skutecznego ataku DDoS wykorzystuje się komputery “zombie”, które wcześniej infekuje się złośliwym oprogramowaniem, a następnie zostają użyte do przeprowadzenia ataku. 

Atak przeprowadzony na Grupie Allegro pociągnął za sobą ogromne straty finansowe, które wyceniono na 8 mln PLN. Ucierpiał nie tylko serwis, ale również sprzedawcy, dla których platforma jest często jedynym miejscem dotarcia do potencjalnego klienta. Co jeszcze ucierpiało? Na pewno wizerunek, zarówno serwisu aukcyjnego, jak i sprzedawców. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy, które wynikały z braku dostępności do platformy aukcyjnej. 

Serwis Allegro, będący jednym z największych e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej był w stanie walczyć z cyberprzestępcami. Niestety w przypadku mniejszych firm z branży handlu elektronicznego rzeczywistość nie wygląda kolorowo. Ze statystyk amerykańskiego National Cyber Security Alliance (NCSA), aż 60% małych firm, które doświadczyły cyberataku nie są w stanie przetrwać na rynku dłużej niż 6 miesięcy.    

Czy mój sklep internetowy jest bezpieczny? 

To pytanie powinien sobie zadać każdy właściciel e-commerce. Jeśli hakerzy byli w stanie sparaliżować działanie największego sklepu internetowego w Europie Środkowo-Wschodniej, to zaatakowanie mniejszego e-sklepu również nie będzie dla nich problemem. Ankieta przeprowadzona przez The Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Company (HSB) wskazuje, że aż 53% amerykańskich firm w 2016 roku doświadczyło cyberataku. Z powyższych badań wynika również, że firmy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo danych klientów, jak i swoich własnych treści. 

Najczęstszymi rodzajami ataków, które dosięgają e-commerce są złośliwe oprogramowania i wirusy, ale również ataki typu DDoS i ransomware. Eksperci od cyberbezpieczeństwa oraz sami właściciele e-sklepów potwierdzają fakt, że słabym ogniwem są również zaniedbania bezpieczeństwa ze strony pracowników.  
      

Jakie konsekwencje niesie za sobą cyberatak?

Cyberataki sieją ogromne spustoszenie w funkcjonowaniu firmy, a ich następstwa są bardzo często nieodwracalne, np. utrata wszystkich przechowywanych informacji o klientach. Odpowiednio przeprowadzony atak DDoS może mieć druzgocący wpływ na działanie usług i dostępność do zasobów sklepu. Ma to bezpośredni związek z utratą produktywności sklepu internetowego, ogromnymi stratami finansowymi i nadszarpniętą opinią. 

Jak zmniejszyć ryzyko cyberataku w e-commerce?

Przede wszystkim należy zadbać o edukowanie pracowników w zakresie bezpieczeństwa. Ograniczyć indywidualny dostęp pracowników do poszczególnych informacji. Bardzo często to właśnie pracownicy są ogniwem zapalnym cyberataku. Chroń informacje takie jak dane z karty kredytowej. W tym przypadku najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w przetwarzaniu tego typu płatności, która posiada odpowiednie zabezpieczenia przed cyberatakami. Kolejnym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa Twojego sklepu internetowego powinno być skorzystanie z usług firm specjalizujących się w cyberochronie. Posiadają one odpowiednie zaplecze specjalistów i właściwą infrastrukturę do skutecznego odpierania cyberataków.  

Black Friday i Cyber Monday już niedługo...

O bezpieczeństwo e-sklepu należy dbać przez cały rok. Okresem, w którym sklepy internetowe są szczególnie narażone na cyberatak jest w czas przedświątecznych zakupów, wyprzedaże oraz wydarzenia typu Black Friday i Cyber Monday. To właśnie wtedy sklepy internetowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko klientów, ale również hakerów, chcących wykraść to, co najcenniejsze - dane osobowe. Cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują nieuwagę właścicieli sklepów internetowych i blokują dostęp do witryny internetowej, kradną dane osobowe oraz pieniądze. Straty finansowe i wizerunkowe mogą być nieodwracalne w skutkach. W tym roku Black Friday przypada 25 listopada, a Cyber Monday 27 listopada. Masz jeszcze czas, by zwiększyć ochronę swojego e-commerce i zapewnić swoim klientom bezpieczne zakupy.   
Źródła:
https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/najnowsze-dane-o-polskim-e-commerce-juz-dostepne.html 
https://www.digitalcommerce360.com/2017/04/19/defend-e-commerce-business-cyber-attacks/
https://www.spidersweb.pl/2013/04/allegro-ataki-ddos.html http://www.denverpost.com/2016/10/23/small-companies-cyber-attack-out-of-business/
https://www.munichre.com/HSB/business-hacked-survey-2017/index.html


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz